Nagyon szeretem a bárányhúst, de eddig csak étteremben ettem és ritkán találtam olyannak, ahogyan elképzeltem. A sous vide technikával mi, háziasszonyok és -emberek is kitűnő minőségű húsételt állíthatunk elő otthon, könnyedén. Mi kell a szuvidoláshoz? Egy vákuumfóliázó, meg egy edény, amiben a víz állandó hőfokon tartható - slussz. Íme, szuvidolási iskolánk következő fejezete.
A főszereplő ezúttal két szelet csinos csontos báránycomb, elég vastagra, kb. 2,5 cm-esre vágva. Megmostam, leszárítottam, kissé megborsoztam és egy-egy rozmaring-ág kíséretében külön zacskóban vákuumfóliáztam őket. A sous vide készüléket beállítottam 57,5 Celsius fokra: 1 óra 50 percet töltöttek a zacskók az egyenletesen meleg vízfürdőben.
A szuvidolási idő leteltével sokkolva lehűtöttem, azaz jeges vízzel töltött edénybe raktam a csomagokat, majd lehűlés után a mélyhűtöbe kerültek.
Amikor eljött az ideje a bárányhús-evésnek, kiolvasztottam a zacskókat, majd szobahőn hagytam 1-2 óra hosszat a felhasználásig. Felnyitottam a zacskókat, a húslevet egy edényben felfogtam, a két szuvidolt hússzeletet pedig friss rozmaring-ágak és pár gerezd zúzott fokhagyma kíséretében vajon átpirítottam, közben sóztam és borsoztam.
A pirítás után néhány percig lefedve pihenni hagytam a báránycomb-szeleteket, amíg a visszamaradó vajból, a húsléből, két löttyintés Gere-féle Cabernet Sauvignon-ból, csipet lisztből és egy kiskanál vörösáfonya lekvárból összeforraltam a szószt.
Vajpuha, belül rózsaszínű, zaftos és zamatos lett a báránycomb - ahogyan az a nagykönyvben meg van írva.
Ha nem azonnal tálaljuk fel, nagyon fontos a húsok gyors lehűtése a szuvidolás után. Erre a célra jó megoldás a jéggel kevert hideg vízfürdő. Lehűtés után normál vagy mélyhűtés következik az eredeti fóliazacskóban. Hűtőben 1-3 napig tarthatjuk a fóliában a már szuvidolt húst, mélyhűtve pedig 6 hónapig.