Az egyik korábbi posztban megevett borjúraguhoz valók beszerzésekor vettem egy zacskó vöröslencsét is, hogy majd valamire jó lesz. Például levesnek. Mivel korábban annyi vöröslencsét főztem, mint szarvasgombás pacalt, így G betűs barátunkhoz fordultam segítségért, ki talált is nekem egy jónak tűnő megoldást, török vöröslencse-levest. Mivel az eredeti recept margarint és leveskockát is írt, egy kicsit változtattam rajta, remélem, a húsleveskocka elhagyásával nem sérült a törökös jelleg, ahogy a margarinról sem olvastam sehol, hogy a török konyha egyik talpköve lenne. Következzék a recept:
- Kb. 25 deka vöröslencse
- Kb. 10 deka bulgur
- Fél marék mazsola (lehet több is)
- Egy pohár tejföl, vagy tejszín
- Kis fej vöröshagyma
- Só
- Csípős paprika
- Kis doboz paradicsomkonzerv
Kevés vajon megfonnyasztottam a hagymát, megszórtam egy pici liszttel, ráborítottam a paradicsomkonzervet, felöntöttem egy kevés vízzel, hogy ne legyen nagyon sűrű. Olyan híg rántás állagú levesalap elérése a cél. Ha ez sikerült, illetve csomómentes lett, amit eddig alkottunk, akkor mehet bele a lencse. Ha egy kicsit megpirult, felöntöttem bőven vízzel, beletettem a bulgurt és a mazsolát. Sóztam, és ahogy felforrt, reszeltem bele bőségesen a Süllőcske-féle churutból, megszórtam egy kis csípős paprikával, kb. 10 perc fővés után ment bele a tejföl, azzal összerottyant, és kész is. Churut híján ízesíthető mentával, korianderrel, illetve akár bármilyen zöldfűszerrel is, ízlés szerint. Másnap, hidegen is nagyon jól esett, laktató, mégis könnyű nyári leves. Egy kis csirkét, esetleg bárányt belefőzve egy könnyű, laktató egytálétel lesz belőle.
A következő leves úgy született, hogy egy talán októberi, de lehet, hogy novemberi péntek délután telefonhívást kaptam, mely szerint estére szeretnék főzni valami friss, finom levest. A készletek és az elérhető beszerzési lehetőségek vizsgálata után született meg a vacsora:
- 1 csirkemell-filé
- 1-2 szál sárgarépa
- 30-40 deka gomba
- Kis fej hagyma
- Só, bors
- Petrezselyem
- Tejföl (elhagyható)
A felkockázott csirkemellet, a felkarikázott répát, valamint a felaprított gombát rádobom a pici zsíron megdinsztelt hagymára. Az összetevők szépen megpirulnak kicsit, illetve levet engednek idővel. Ha ez sikerült nekik, felöntöttem vízzel, majd fűszereztem só, bors. Ha csak nem volt nagyon vén a tyúk, 15-20 perc fővés elég, a vége felé bőven raktam bele petrezselymet. Be lehet egy pohár tejföllel+pici liszttel is habarni, ízlés szerint. Mikor először főztem ezt a levest, nem kaptam már gombát, így nokedlit szaggattam bele. A petrezselyem kaporral is helyettesíthető, ahogy kb. további számtalan módon variálható még az ízesítés. Részemről maradtam az eredeti, fapados változatnál, amilyen egyszerű, olyan finom összeállítás lett.
Update (Mitzi von Küche)
A 2. számú levest elkészítettem, íme, az eredmény. Csak annyi a változtatás HurriKán eredeti receptjéhez képest, hogy gomba helyett petrezselyemgyökér került bele felkockázva (meg titkos hozzávalóként egy csirkeaprólék...). Jóízű, könnyű leves lett a végeredény. A tejföl nem hiányzik belőle!